Yenilik ve Araştırma Projeleri Daire Başkanlığımız, araştırmada öncü üniversitelerden biri olarak evrensel boyutu yakalamak amacıyla, Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü olarak çalışmalarına Eylül 2013’te başlamıştır.

Daire Başkanlığı olarak, Üniversitemizin vizyonu ile bağlantılı bir şekilde, üniversitemizin araştırmada öncü üniversitelerden biri olarak evrensel boyutu yakalaması, ana amacımızdır.

Araştırmada etkin, girişimci ve yenilikçi bir Üniversite olma amacı ile çıktığımız yolda, öncelikli olarak TÜBİTAK ve Avrupa Komisyonu ve diğer fon sağlayıcı kuruluşların projelerinde öğretim üyelerimize yol göstermek ve öğretim üyelerimizin her alanda proje başvurularına destek olmaktır. Ayrıca öğretim üyelerimize TÜBİTAK ve H2020 çerçevesinde hakem ve panelist olmaları için gerekli desteği vermekte ve teşvik etmekteyiz.

Buna ek olarak, Üniversitemiz tarafından fonlanan Bilimsel Araştırma Projeleri’nin başvuru aşamasından sonlanmasına kadar olan süreçte, kısacası A’dan Z’ye öğretim üyelerimize destek vermekteyiz.

Üniversite Sanayi İşbirliği çerçevesinde yaptığımız çalışmalarımızla, firmalarla görüşmeler yaparak, çeşitli işbirlikleri, proje çalışmaları ve bilimsel etkinlikler düzenlenmesinde Başkanlığımız her türlü desteği vermektedir.

Öğretim Üyelerimizin patentlenecek fikirleri olması durumunda, patent başvurusu, lisanslama ve ürünleştirme aşaması olan kısaca Fikri Mülkiyet Hakları süreçlerinde desteğimiz mevcuttur.

Araştırma, Yayın ve Yurtdışı Akademik Faaliyetleri Destekleme Komisyon Raportörlüğü ve bu Komisyonun her türlü yayın ve yurtdışı akademik faaliyetleri destekleme başvuru süreçleri de Başkanlığımız tarafından yürütülmektedir.

Avrupa Birliği tarafından fonlanan 8 adet projemiz bulunmaktadır. Akademisyenlerimize proje yazma ve başvuru süreçlerinde gerekli desteği sağlayıp ayrıca Start-up projeleri konusunda öğrencilerimizin projelerini ve fikirlerini geliştirip, iş modeline dönüştürülmesi konusunda aktif olarak çalışmaktayız.

2017 yılında gerçekleşen Benim Fikrim Benim İşim Yarışması kapsamında öğrencilerimiz çalışmalarına son hız devam etmektedir.